Vluchtelingenteam debuteert op Jeugdspelen: judoka Arno verliest bronzen finale
Het Olympisch Vluchtelingenteam heeft zijn debuut gemaakt op de Olympische Jeugdspelen in Dakar. Judoka Arno was op 1 november de eerste sporter die in deze Spelen voor het team in actie kwam. Hij bereikte de wedstrijd om het brons, maar verloor die door een ippon.
Een wedstrijddag met herkansing
Volgens het verslag op de IOC-site, dat op 1 november verscheen, won de judoka zijn eerste partij van een Tanzaniaanse tegenstander. In de kwartfinale was een Saoedische judoka hem de baas. Via de herkansing bleef hij in het toernooi: zijn eerste herkansingspartij won hij met een ippon, daarna kwam zijn volgende tegenstander niet opdagen. Dat bracht hem naar de strijd om brons, die in het Dakar Expo Centre werd gejudood. Daarin verloor hij met een ippon, ondanks een sterke start. In de kop van het IOC-bericht staat zijn achternaam als Yafunga, in de tekst zelf alleen de voornaam.
Een medaille werd het dus niet. Na afloop zei hij dat hij de medaille had willen winnen, maar dat dit helaas niet was gelukt. Pur Biel, de chef de mission van het team, die zelf aan de Spelen van Rio 2016 deelnam, sprak van kracht en moed na de nederlaag in de kwartfinale. Volgens het IOC waren ook de vijf andere teamleden bij de wedstrijd aanwezig.
Achtergrond van de judoka
De sporter wordt getraind door zijn vader Arnold in Kenia. Het gezin vluchtte uit de Democratische Republiek Congo naar het vluchtelingenkamp Kakuma in Kenia. De steun voor de judoka loopt via het Refugee Athlete Support-programma, dat de Olympic Refuge Foundation beheert en dat via Olympic Solidarity wordt gefinancierd. Het Nationaal Olympisch Comité van Kenia treedt op als gastheer-NOC.
Eerste keer op dit evenement
Het Vluchtelingenteam doet in Dakar voor het eerst mee aan een Jeugdspelen. Het team telt zes sporters die allemaal in Afrika wonen, zo schrijft het IOC in een overzicht van feiten en cijfers van 28 oktober. Zij komen uit in de atletiek, het judo en het taekwondo. De wedstrijden vinden plaats in Dakar, Diamniadio en Saly, de drie speelsteden van deze editie.
De Jeugdspelen worden van 31 oktober tot en met 13 november gehouden en zijn de eerste olympische sportgebeurtenis op het Afrikaanse continent. Het IOC meldt dat ongeveer 2.700 sporters meedoen. Dat is een afgerond aantal: een andere IOC-pagina noemt 2.655 deelnemers, en ook het aantal deelnemende nationale olympische comités verschilt per bron (204 of 206, plus het vluchtelingenteam). Africanews meldde bij de aanloop eveneens ongeveer 2.700 jonge sporters.
Wat nog volgt
Voor Nederlandse lezers speelt dit verhaal zich af naast de eigen ploeg: TeamNL doet met zes sporters in vijf sporten mee, en de uitslagen van het Vluchtelingenteam tellen niet mee voor een landenklassement. Het team is wel een vast onderdeel van de olympische beweging en wordt ook in Dakar door het IOC nadrukkelijk in beeld gebracht. De overige vijf sporters van het team komen uit in de atletiek en het taekwondo. Wanneer precies, is op het moment van schrijven niet gecontroleerd.
Bronnen: olympics.com/ioc (1 en 31 oktober 2026), olympics.com/cio (28 oktober 2026), Africanews (30 oktober 2026).
