Terug naar hoofdinhoud
27 oktober 2026

Jeugdspelen in Dakar beginnen op 31 oktober

Op zaterdag 31 oktober beginnen in Senegal de Olympische Jeugdspelen. Tot en met 13 november strijden zo'n 2.700 atleten tot en met 17 jaar in Dakar en omgeving om de medailles, in 25 sporten. Het is de eerste keer dat de Jeugdspelen op het Afrikaanse continent worden gehouden.

Drie locaties, één openingsceremonie

De wedstrijden zijn verdeeld over drie zones: de hoofdstad Dakar, de nieuwe stad Diamniadio en het kustplaatsje Saly. Volgens het IOC zijn er ongeveer 2.700 jonge atleten. Bij Wikipedia staat dezelfde verwachting in de infobox, al telt de lijst met deelnemende landen daar bij elkaar slechts zo'n 2.120 sporters. Het hogere aantal is de officiële verwachting, het lagere lijkt een tussenstand.

De openingsceremonie vindt plaats in het Olympisch Stadion van Diamniadio, dat plaats biedt aan 50.000 toeschouwers. In Dakar zelf staan onder meer atletiek, boksen en rugby sevens op het programma. Saly is het strandgedeelte: beachvolleybal, beachhandbal, zeilen, triatlon en beach wrestling.

Het programma

Er zijn 153 onderdelen in 25 sporten, waarvan atletiek (36) en zwemmen (30) de meeste medailles opleveren. Breaking en skateboarden staan op het programma, evenals de optionele sporten Baseball5 en wushu. Het IOC besloot in 2024 om het programma te beperken tot 25 sporten, waarbij elke sport één discipline mag aanbieden. Tien andere sporten zitten in een zogeheten engagementprogramma, waar geen medailles worden uitgereikt. Dat is bedoeld om de belangstelling in de gaststad te vergroten.

Voor het eerst zijn er geen gemengde teamonderdelen waarin atleten uit verschillende landen samen uitkomen.

Bescherming tegen online haat

Een opvallend onderdeel van de voorbereiding is de bescherming van jonge sporters op sociale media. Het IOC meldde op 9 oktober dat de Cyber Abuse Protection Service (CAPS) voor het eerst bij een Jeugdspelen wordt ingezet. Alle atleten in Dakar vallen er automatisch onder; ze hoeven hun accounts niet aan te melden.

Het systeem werkt met kunstmatige intelligentie die in zesenvijftig talen berichten en reacties op grote platforms in de gaten houdt, inclusief afbeeldingen en door AI gemaakte content. Wat wordt gemarkeerd, wordt door medewerkers beoordeeld. Bij echt misbruik neemt het IOC via het nationaal olympisch comité contact op met de atleet en biedt het ondersteuning aan. Daarna wordt de content aan het platform gemeld.

Het IOC zette de dienst eerder in bij Parijs 2024 en Milaan-Cortina 2026. Samen werden daar 4,3 miljoen berichten geanalyseerd. De software markeerde er circa 242.000, waarna analisten er ongeveer 24.700 als beledigend bestempelden. In het atletendorp is verder een ruimte voor mentale gezondheid ingericht en werken er psychologen in de polikliniek.

Wat betekent dit voor Nederland

Het tijdsverschil is klein. Dakar werkt met GMT, en nu Nederland sinds 25 oktober weer op wintertijd zit, loopt Senegal één uur achter. Wedstrijden aan het einde van de middag in Dakar zijn hier dus aan het begin van de avond te volgen, wat het voor Nederlandse fans eenvoudiger maakt dan bij de meeste Spelen buiten Europa.

Over de Nederlandse deelname is minder zeker. Wikipedia vermeldt vijf Nederlandse atleten, maar NOC*NSF heeft op zijn website vooralsnog geen Dakar-pagina met een selectie of uitzendschema gepubliceerd, en een tweede bron ontbreekt. Welke zender de wedstrijden in Nederland uitzendt, is niet bekend.

De Jeugdspelen zijn voor veel talenten de eerste ervaring met een olympische omgeving. Dat bescherming tegen online haat nu vast onderdeel van de begeleiding wordt, laat zien dat het IOC dit als een serieus risico ziet, ook voor minderjarige atleten.